Захваљујући претходном истраживању и архивској фото-документацији реконструисан је оригиналан изглед лозничког иконостаса а конзерваторско-рестаураторским радовима су први пут санирана озбиљна оштећења која су настала још за време Првог светског рата. Урађене су реплике недостајућих украса трајно оштећених деловањем црвоточине и са иконостасне конструкције су уклоњени вишеслојни премази боје испод којих се крила оригинална мраморизација и врхунски изведена позлата која је у великој мери била оштећена. Заједничким радом истраживача-конзерватора и конзерватора-рестауратора дошло се до драгоценог открића да је лознички иконостас настао 1871.године а не 1873. године како је то до тада навођено у стручној литератури.
Новчана средства за извођење комплексних радова на истраживању и заштити ове културне баштине обезбедило је у 2021. и 2022. години Министарство културе Републике Србије, кроз пројекте Завода за заштиту споменика културе „Ваљево“ којима је руководила Зорица Ј.Марковић, историчар уметности- конзерватор.
Досадашње две фазе радова на лозничком иконостасу извели су конзерватори-рестауратори из Центра за конзервацију и рестаурацију д.о.о. Београд: МА Марија Пешановић, МА Ненад Богојевић, МА Јована Јовановић, МА Нина Ничић, МА Владимир Петровић, МА Зорица Савић, Тања Бојовић и МА Милица Анђелић која је руководила тимом, уз стручни надзор Драгана Томановића, сликара-конзерватора из музеја у Ужицу.
Изложба „Светлост иконостаса“ организована је поводом обележавању значајног јубилеја, 150.година постојања Цркве Покрова Пресвете Богородице у Лозници, под покровитељством Епархије Шабачке, уз свесрдну помоћ колега из Музеја Јадра, Центра за културу „Вук Караџић“ у Лозници, госпође Гордане Гаврић, археолога-саветника и благословом Епископа шабачког Јеротеја који је и отворио изложбу.